Bağışıklığınızı Güçlendirmenin 10 Yolu

Meltem Erdağı - Beslenme ve Diyet Danışmanlığı - Online Diyet / Makaleler  / Bağışıklığınızı Güçlendirmenin 10 Yolu

Bağışıklığınızı Güçlendirmenin 10 Yolu

Artık soğuklar iyice kendini hissettirmeye başladı. Arkadaş, eş-dost ziyaretleri, gezmeler tozmalar hep iptal. Her ne kadar heycanla beklenen Game of Thrones sezonu hala açılmamış olsa da ‘winter has come’. Ak gezenler değil belki ama grip ve soğuk algınlığı çoğumuzu esir almış durumda. Enfeksiyonlardan korunmak ve sağlıklı kalabilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacımız var. Neyse ki buna sahip olmak çok zor değil.

Işte karşınızda bağışıklığımızı güçlendirmenin 10 kolay yolu:

1. Pozitif olun, rahatlayın, bol bol gülün ve hayatın tadını çıkarın

Kronik stres ve depresyon gibi faktörler bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve böylece hastalıklara karşı savunamaz hale gelmesine sebep olur.

Bu yeni yılda hedeflerinizin arasına bir de stresten kurtulayı ekleyin. Hayatınızdaki stres faktörlerini bir liste haline getirip görebileceğiniz bir yere asın. Bu maddelerden sırayla, en basitinden giderek kurtulmaya çalışın. Hayattan zevk almak ve eğlenmek için kendinize bir şans verin..:)

2. Dengeli Beslenin

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için vitaminler, mineraller, omega 3 ve polifenoller gibi birçok besin maddesine ihityacımız vardır. Gün içerisinde mutlaka bütün besin gruplarından tüketmeye çalışın.

İşlenmiş etler, kızartmalar, yapay tatlandırıcılar veya rafine şekerle üretilen ürünlerden ve abur cuburlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Bunlar bağışıklık sisteminizi baskılayan faktörlerdir.

3. Bol Bol Su için

Su, beyaz kan hücrelerini taşıyan lenflerin üretiminde ve diğer bağışıklık sistemi hücrelerinin de üretiminde rol alır. Aslında suyun faydaları anlatmakla bitmez! Bu yüzden vücudunuza ihtiyacı olan suyu temin etmek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Suyunuzun içerisine birkaç dilim limon atın. Size ekstra C vitamini de sağlayacaktır. Unutmayın günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz!

4. Bol Miktarda C vitamini tüketin

Sebze ve meyveler vitamin ve mineral deposudur. Hergün düzenli sebze ve meyve tüketimi bizi kış aylarında hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. C vitamininden zengin yiyecekler; Kivi, brokoli, mango, ananas, narenciye, koyu yeşil yapraklı sebzeler (semizotu, ıspanak, v.b.), karnabahar. Bunlar günlük C vitamini ihtiyacınızın çok büyük bir kısmını karşılamaktadır.

5. Dost Bakteri Kazanın

Bağışıklık sistemimizin yaklaşık %80’i sindirim sistemimizde olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bağırsak sağlığımızı koruyabilirsek bağışıklık sistemimizide güçlendirmiş oluruz. Bağırsak sağlığını ise probiyotik ve prebiyotiklerle beslenerek koruyabiliriz.

Probiyotikler: yogurt, kefir veya takviye şeklinde.

Prebibiyotikler: Hindibağ, kereviz, enginar, kuşkonmaz, soğan, sarımsak, pırasa, domates, muz, elma, çilek, üzüm, bal. Hergün mutlaka tüketmeye çalışın.

6. Fonksiyonel Besinler Tüketin

Soğan, sarımsak, zencefil, karabiber, köri, zerdeçal ve ekinazya gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirecek güçlü besinlerden gün içerisinde mutlaka tüketmeye çalışın.

7. Güneşlenin

D vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemlidir. Kış günlerinde güneşi yakalamaya çalışın. Güneş çıktıysa eğer pencerenin arkasından dışarıyı izlemek yok! Hemen dışarı çıkmak için kendinize bir bahane üretin.  En azından gündüz saatlerinde haftanın birkaç günü 30 dk kadar dışarı çıkmaya çalışın ve kış dönemi süresince D vitamini düzeylerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

8. Mümkünse Antibiyotik Kullanmayın

Antibiyotiklerin bağırsak florası üzerine zararlı etkilerini az çok hepimiz biliyoruz. Bu tür ilaçlar sindirim sistemimizdeki faydalı bakterilere saldırarak bunları ortadan kaldırırlar ve bu durum bağırsak florasının dengesini bozar. Bu da bağışıklık fonksiyonlarımızı baskılar. Eğer çok zorunlu değilse iyileşebilmek için önce doğal alternatifler bulmaya çalışın ve eğer antibiyotik ilaçları alıyorsanız kaliteli probiyotikleri kullanmayı ihmal etmeyin.

9. Düzenli Uyuyun

Uyku düzensizliği ve yorgunluk gibi faktörlerin hasta olma riskini arttırdığı bilinen bir gerçek. Vücudumuz dinlenme esnasında güçlenir. Bu yüzden onu çok fazla yormayıp günde en az 7-8 saat uyuyarak dinlendirmeli ve güçlendirmeliyiz!

 10. Veeee Egzersiz!!

Egzersiz hem bedenimizi hem ruhumuzu hemde sağlığımızı iyileştirir. Aynı zamanda uyku kalitemizi arttırır ve vücudumuzu güçlendirir. Gün içerisinde spor yapma imkanınız olmuyorsa bile en azından hareketinizi arttırmaya yönelik birşeyler bulmaya çalışın. Mutlaka etkisini göreceksiniz.

 Mutlu ve sağlıklı bir kış dileğiyle… 🙂

Share

No Comments

Post a Comment