Beslenme Yönetimi Diyet Koçluğu

Beslenme Yönetimi Diyet Koçluğu
Beslenme Yönetimi Diyet Koçluğu
17/08/2020

Günümüzde adını sıkça duyduğumuz kavramlardan bir tanesi de koçluktur. Peki bu kavram ile ifade edilmek istenen nedir? Hayatın her döneminde ve her noktasında ister psikolojik ister sosyal ister de beslenme odaklı olsun yardımcılara ihtiyaç duyarız. Bu yardımın sebebi kendi irademiz olmaması ya da bazı noktalar konusunda bilinçsiz olmamız değil, bunları uygulamak için bir destekçimizin olmasıdır. Beslenme koçluğu da işte bu noktada karşımıza çıkıyor. Diyet gibi uygulamalarda başarı sağlamak için öncelikle bir analiz yapılmalı. Kilo artışı ya da kilo kaybı varsa bunların herhangi bir sağlık probleminden mi kaynaklandığı yoksa kötü yemek yeme alışkanlıklarından mı meydana geldiği tespit edilmeli.

Beslenme Koçluğu Kimler Yapabilir?

Beslenme koçluğu yapabilmek için sertifika sahibi olmak gerekmektedir. Ülkemizde çeşitli üniversitelerin iş birliği ile birlikte eğitim programları hazırlanmaktadır. Bu tür programlara katılarak sizler de sertifika alabilirsiniz. Alınan sertifika ile birlikte yaşam ve beslenme koçu unvanı ile çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Peki, bu eğitimlere kimler katılabilir;

  • Doktorlar
  • Ebeler
  • Diyetisyenler
  • Hemşireler
  • Aile danışmanları
  • Sosyal hizmet uzmanları
  • Çocuk gelişim uzmanları

İle birlikte hayatını daha bilinçli, keyifli ve verimli bir şekilde geliştirmek isteyen herkes bu programdan yararlanabilir. Bu sertifika ile birlikte özel spor merkezlerinde, diyet, sağlık vb. hizmeti veren alanlar ile özel okul ve özel hastanelerde çalışma imkânı da elde edilebilmektedir.

Beslenme ve Diyet Koçluğu

Her pazartesi diyet uygulamasına başlayan ve hiçbir zaman listesine uyum sağlamayan bizler için beslenme koçluğu hizmeti mükemmel bir destektir. Online diyet gibi uygulamalar ile birlikte beslenme koçundan profesyonel destek almak başarısızlığa uğramış pek çok diyette iradenin sağlanmasında önemli rol üstlenmektedir. Çoğu zaman yiyeceklerin cazibesine kapıldığımız, bir lokmadan bir şey olmaz deyip tabağı ekmekle sıyırdığımız, kendimizi psikolojik olarak mutsuz ya da üzgün hissettiğimizde sarıldığımız yiyecekler artık yaşamamızda olmayacak. Diyet ve beslenme koçluğu ile birlikte kişilerin aslında kendi içlerinde bulunan fakat zamanla örseledikleri hedeflerinin farkına varma ve onlara ulaşma noktasında bir nevi ayna tutucu bir dosta sahip olacaksınız. Kendi gücünüzün farkına vararak, hedefler ile aranızdaki bağların kopmasını değil, daha da güçlenmesini sağlayacaksınız.