Diyet ve Kilo Kaybı

Diyet ve Kilo Kaybı
Diyet ve Kilo Kaybı
28/04/2020

Diyet ve Kilo Kaybı; Sağlığın en önemli ögesi kişilerin sağlıklı bir kiloya sahip olmasıdır. Yemekleri ne kadar yediğiniz, kilonuzu korumak için neler yapabileceğiniz ve kilo verme noktasında nasıl adımlar izleyeceğiniz bu noktada oldukça önemli olmaktadır. Diyetisyen yardımı ile kilo vermek bu yöntemlerin en başında gelirken diğer yol ise egzersiz olmaktadır. Geçmiş yıllarda yağsız yemekler tüketmenin kilo verme üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu düşünüldüğünde yapılan araştırmalar sonucunda bu tür diyetlerin işe yaramadığı kanısına varılmıştır. Yağlar genellikle karbonhidratlar ile yer değiştirmektedir.

Bugüne dek pek çok diyet ortaya atılsa da bu diyetlerin birçoğu başarılı olmakla birlikte kalıcı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Daha az kalori almaya yardımcı olunmak hedeflenirse her türlü diyetin de işe yarayacağı bir gerçektir.

Diyet ile Ne Amaçlanır?

Diyetisyen yardımı ile yapılan diyetlerde;

  • İyi yiyecekleri yemek, kötü yiyeceklerden kaçınmak
  • Davranış biçimlerini doğru şekillendirmek, yemek hakkındaki düşüncelerin şeklinin değişmesi yönünde olmaktadır.

Aslına bakılırsa etkili bir diyet beyinden ayak parmaklarına kadar yapılandır. Bol miktarda sağlıklı seçenekler sunan ve genel olarak yiyecek sayısı az olan ve takviye olarak herhangi bir listeye gerek kalmayan diyetler daha başarılı olmaktadır. Örnek diyet listeleri incelenirken dikkatli davranmak gerekiyor.

Bir Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Diyet yemek yememek değil, yemeği düzenli aralıklar ve sağlıklı gıdalar tüketilerek yemektir.

  • Birkaç porsiyon meyve ya da sebze
  • Tahıllar ve tam tahıllı ekmek
  • Sağlıklı yağlar, tohum ve fındık
  • Fasulye, balık ve tavuk eti gibi ürünlerin yağsız protein olanları
  • Az miktarda kırmızı et

Bu tarz diyetleri uygulayan insanlar hızlı bir şekilde kilo verirken aynı zamanda çeşitli hastalıklardan da korunmaktadır. Diyetisyen tarafından verilen listeler de bu tarzda olmakla birlikte bu diyet listelerinin takip edilmesi durumunda diyabet, bunama, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklara yakalanma ihtimaliniz de zayıflamaktadır. Aşırı kilolardan kurtulma, düzenli listeler ve yaşam tarzına çeki düzen verilmesi sureti ile hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Esnek bir yeme alışkanlığı ile kilolardan kurtulmak mümkün olmaktadır.