Diyetin Psikolojik Etkileri

Diyetin Psikolojik Etkileri
Diyetin Psikolojik Etkileri
28/04/2020

Diyetin Psikolojik Etkileri; Fazla kilolar pek çok kişinin endişe kaynağı olmaktadır. Fiziksel görünümü sebebi ile psikolojik problemler yaşayan çok fazla birey olmasına karşın diyetisyen yardımı ile bu durumdan kurtulmak mümkün olacaktır. Olması gereken kişisel değerlere ulaşmanız noktasında destek alabileceğiniz gibi aynı zamanda fazla kiloların psikolojik rahatsızlıklardan kısmet sorumlu olduğu da açıktır. Obezitenin arkasında ise her daim duyguların gizli olduğu unutulmamalıdır. Şayet yiyecekleri doğru şekilde nasıl tüketeceğinizi bilmiyorsanız bu durumda fazla kilolarınız zamanla artacaktır. Ayrıca bazı kişiler herhangi bir sorun ile karşılaştığında bunu ancak yemek yiyerek ört pas edeceğini düşünür. Bu kanaat de oldukça yanlıştır.

Kilo Vermenin En Etkili Yolu

Kilo vermek için internet üzerinde çok fazla ürün ve program olduğunu göreceksiniz. Ancak bunların hepsinin birer yanıltmaca olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kilo vermenin en etkili yolu ise bir diyetisyen vasıtası ile bireyselleştirilmiş bir liste hazırlanması olacaktır. Ayrıca etkili olmayan uygulamaları denemek zamanınızı boşa harcadığınızı gösterecek ve kilo vermediğinizi gördüğünüzde psikolojik olarak daha da çok yıpranacaksınız. Tüm bunları unutun ve bir diyetisyen ile irtibata geçerek bir diyet listesi tavsiye etmesini isteyin. Psikolojik olarak bu duruma hazır olmanız da kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

Psikolojik Bir Bakış Açısı ile Nasıl Kilo Verilir?

Bazen gerçeğin sanılanın aksi olduğunu biliriz. Ancak neye inanmak istersek ona inanırız. Bu durumda psikolojik olarak kilo verme sürecine kendinizi adapte etmek için sizlere aşağıdaki uygulamaları tavsiye ediyorum;

  • Tabaklarınızı küçük ebatlarda tercih edin.
  • Alışverişe giderken karnınızın tok olduğundan emin olun.
  • Hipokalori diyetini asla yapmayın.
  • Duygularınıza tolerans göstermeyi ihmal etmeyin. Olumsuz duygularınızı örtmek için yiyeceklere sarılmayın.
  • Öğün sayınız 6 olsun.
  • Kendinize herhangi bir gıdayı yasaklamayın.
  • Yiyecekleriniz ile ilgili mantıklı düşünmeye özen gösterin.

Örneğin canınız patates kızartması yemek istiyor. Ancak çok yüksek kalorili olan bu gıdayı tüketmenin sizleri sadece anlık olarak iyileştireceğini düşündüğünüzde bu yiyeceği yemek hala çekici gelmeye devam etmeyecektir. Ayrıca kilo vermek için bol su içmeyi, günlük olarak egzersiz yapmayı ve bir diyetisyen yardımı ile liste temin etmeyi ihmal etmeyiniz. Sizler için ilk etapta oldukça zor olacak bu uygulamalar zamanla alışkanlık haline gelecektir.