Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

Ek Gıdaya Geçiş Rehberi
Ek Gıdaya Geçiş Rehberi
31/01/2020

Artık bebeğimiz ilk 6 ayını tamamladı ve onu diğer besinlerle tanıştırma vakti geldi. Evet oldukça heyecanlı bir süreç. Aslında ilk doğduğu andan itibaren onların değişim ve gelişimini izlemek oldukça keyifli ve büyüleyici. Tabi ki sürecin güzel olması endişe duymayacağımız anlamına gelmiyor. Özellikle bu sürecin keyfini çıkarmak için anlayışlı ve sabırlı olmak çok önemli.

Her şeyde olduğu gibi bu durumda da her bebeğin kendine ait dinamikleri var. Bazı bebekler bu duruma kolaylıkla adapte olurken bazı bebekler oldukça zorlanabilir. Düşünsenize doğduğunuz andan itibaren aldığınız bir tek gıda var. Damak tadınız ve refleksleriniz ona göre adapte olmuş. Birdenbire bambaşka tatta ve kıvamda bir şeyle karşılaşıyorsunuz. Besin reddi ilk başta oldukça kabul edilir bir davranış. Ve evet bu oldukça normal.   

Bebeğimizin ek gıdaya kolayca adapte olmasında bizim davranışlarımız çok önemli. Peki neler yapmalıyız ve nerelere dikkat etmeliyiz? İşte sizlere bu durumu kolay atlatabilmek ve bebeğimizle birlikte yemek yemenin keyfini çıkarmak için küçük bir rehber.

  1. Asla unutmamalıyız ki anne sütü 1 yaşına kadar ana besin kaynağıdır. Diğer verdiğimiz her şey ek gıda. İlk ay özellikle amaç ek gıdaya geçiş süreci olduğundan ek gıda günde sadece 1 öğün olarak verilmelidir. Diğer öğünlerde anne sütü devam edilmelidir.
  2. Ek gıdalar partiküllüdür ve anne sütüne göre daha kıvamlıdır. Bu yüzden bebekler ek gıdaları yutmakta zorlanabilir hatta çıkarma reflekslerinde bulunabilirler.
  3. Ek gıdaya geçiş süreci oldukça yavaş, acele etmeden ve sakin bir şekilde yapılmalıdır. Unutmayalım ki bebeğimizin alıştığı bir beslenme şekli vardı ve bunu değiştirmek zaman alabilir.
  4. Bebeğimize karşı anlayışlı olmalı ve onu zorlayıcı davranışlarda bulunmamalıyız.
  5. Beslenme esnasında sakin olmalı, bebeğimizle göz teması kurmalı, ona dokunmalı, gülümsemeli ve konuşmalıyız. Ayrıca bebeğimizin bizimle birlikte yemek yemesi o gıdaları kolay tüketmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden aile sofrasında onun içinde bir yer mutlaka ayırın.
  6. Eğer bir besini reddederse onu asla zorlamayın veya o besini vermeyi bırakın. 3 gün aralarla tekrar tekrar deneyin. Bebeğimizin kabul edene kadar o gıdayı 8-10 kez denenmesi gerekir. Bu yolu izlediğinizde o besine karşı olan istemsiz tavrının nasıl değiştiğini göreceksiniz.
  7. Ek gıdalara başlamadan önce en uygun gıdaları vermek oldukça önemlidir. Bunlar bebeğimizin yutabileceği kıvamda olmalı ve alerji riski taşımamalıdır.
  8. Bir gıdanın alerji yapıp yapmayacağının anlaşılması çok önemlidir. Bunun için bir gün içinde birden fazla farklı gıda verilmemeli, eğer farklı bir besin başlanırsa alerji yapıp yapmayacağını görmek adına birkaç gün beklenmelidir. Bu süreçte bebeğe farklı bir gıda verilmemelidir.
  9. Bebeğimiz doğduğu andan itibaren iyi bir iştah regülasyonuyla dünyaya gelir. Yani doyduğu zaman bize bunu davranışlarıyla gösterir. Nasıl ki doyduğunda daha fazla emmek istemiyorsa aynı şekilde ek gıda döneminde de doyduğu zaman yemek yemek istemeyecektir.
  10. Bebeğimizin bize verdiği davranışlar bizi bu süreçte yönlendirecektir. Eğer besini vermek istediğimizde ağzını kapatıyor, kafasını çeviriyor veya ağzındaki lokmayı çıkarıyorsa doymuş demektir. Bu durumda asla zorla vermeye çalışmayın. Bebeğimiz büyüdükçe, ek gıdalara alıştıkça ve iştahı da arttıkça zaten miktarları kendi isteğiyle arttıracaktır.