Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
23/09/2020

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Kısa vadeli, yoğun beslenme planları, yoğun diyetler olarak kabul edilir yani programı bitirdikten sonra kilonuzun toparlanması muhtemeldir. Ayrıca, kısıtlayıcı yapıları nedeniyle, yeme bozukluğu geçmişiniz varsa bu diyetler uygun değildir. Bu nedenle, bu diyetler sağlıklı, sürdürülebilir veya uzun vadeli bir çözüm değildir. Hızlı kilo vermede, kaybettiğiniz kilonun çoğu vücut yağı değil su ağırlığıdır. Bunun nedeni, 4,5 kg vücut yağını sadece 1 haftada güvenle yakamayacağınızdır. Daha ziyade, hızlı kilo kaybı insülin seviyenizi düşürür ve ağırlıklarının yaklaşık üç katı suda tutan glikojen olarak bilinen depolanmış karbonhidratları dışarı atar. Azalan insülin seviyeleri ayrıca böbreklerinizin fazla sodyum atmasına neden olarak su tutulmasında bir düşüşe geçer. Hızlı kilo verme programları yerine, uzun süreli diyetlere göz atmanızı ve bu diyet planlarından birini denemenizi öneririz. Bununla birlikte, yine de kısa vadeli kilo vermeye karar verirseniz, aşağıdaki adımlar bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mıdır?

Mümkün olduğunca çabuk kilo vermek istemek normaldir. Ama yavaş ve istikrarlı bir hızda kilo vermek çok daha iyidir. Bunun nedeni, çoğu araştırmanın, yavaş kilo veren kişilerin kilo vermeyi uzun vadede uzak tutma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermesidir. Yavaş kilo vermek aynı zamanda çok daha az sağlık riskiyle birlikte gelir. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, hızlı kilo vermenin yavaş kilo kaybı kadar iyi ve güvenli olabileceğini kanıtlamıştır. Peki, hızlı kilo vermek senin için gerçekten kötü mü? Bu makale, gerçeği ortaya çıkarmak için yapılan araştırmanın derinliklerine iniyor. Birçok uzmana göre, haftada 0,45-0,9 kg vermek sağlıklı ve güvenli bir orandır. Bundan daha fazlasını kaybetmek çok hızlı kabul edilir ve sizi kas kaybı, safra kesesi taşları, beslenme yetersizlikleri ve metabolizmada düşüş gibi birçok sağlık sorunu riskine sokabilir.

Hızlı Kilo Vermek İçin İlaç Kullanmalı Mıyız?

İlaçlar, kilo vermenin bir yolu olarak fiziksel aktivitenin veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerini almaz. Araştırmalar, kilo verme ilaçlarının bir yaşam tarzı programıyla birleştirildiğinde en iyi sonucu verdiğini göstermektedir. Sizin için işe yarayacak kilo yönetimi için yaşam tarzı tedavi programları hakkında diyetisyeninize veya diğer sağlık uzmanlarına danışın.