Ketojenik Diyet Ankara

Ketojenik Diyet Ankara
Ketojenik Diyet Ankara
23/09/2020

Ketojenik Diyet Ankara

Ketojenik diyet birçok faydası olan düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet türüdür. Bu diyetin, kilo vermenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini birçok araştırma detaylıca göstermektedir. Ketojenik diyetlerin kanser, epilepsi, diyabet ve Alzheimer hastalığına karşı bile faydaları olabilir. İşte ketojenik diyeti ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için okumaya devam edin. ​​

 Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat diyetleriyle birçok benzerliği olan çok düşük karbonhidratlı yüksek yağlı bir diyettir. Karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve onu yağ ile değiştirmeyi amaçlar bu diyet kısaca. Karbonhidratlardaki bu azalma, vücudunuzu ketoz adı verilen metabolik bir duruma girmesini sağlar. Bu gerçekleştiğinde, vücudunuz enerji için yağ yakmada inanılmaz derecede verimli bir şekle girmiş olur. Bu diyet karaciğerdeki yağı, beyin için enerji sağlayabilen ketonlara dönüştürür. Ketojenik diyetler, kan şekerinde ve insülin seviyelerinde büyük düşüşlere neden olacaktır.

 

Ketojenik Diyeti Kimler Yapabilir?

Ketojenik diyet, aşırı kilolu, diyabetik veya metabolik sağlığını iyileştirmek isteyen insanlar için harika olabilir. Ama seçkin sporcular veya büyük miktarlarda kas kazanmak veya kilo almak isteyenler için uygun değildir. Ve herhangi bir diyette olduğu gibi, yalnızca uzun vadede ona bağlı kalırsanız işe yarayacaktır. Ketojenik diyet düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet çeşididir, Kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürür ve vücudun metabolizmasını karbonhidratlardan yağlara kaydırır. Diyetinizin çoğunu balık, et, yumurta, fındık tereyağı, avokado, sağlıklı yağlar ve bol miktarda düşük karbonhidratlı sebze gibi yiyeceklere dayandırmalısınız. 

 

Ketojenik Diyet Faydalı Mıdır?

Ketojenik diyet, kilo vermenin ve hastalık için risk faktörlerini azaltmanın etkili yollarından biridir. Yapılan araştırmalar, ketojenik diyetin önerilen az yağlı diyetten çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Birçok faydası olan bu diyetin diğer faydaları da aşağıdaki gibidir.

Alzheimer hastalığı: Ketojenik diyet, Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabilir ve ilerlemesini önemli derecede yavaşlatabilir.

Epilepsi: Araştırmalar, ketojenik diyetin epilesi hastası olan çocuklarda nöbetlerde büyük azalmalara neden olabileceğini göstermiştir.

Sivilceleri iyileştirir: Daha düşük insülin seviyesi ve daha az şeker veya işlenmiş yiyecekler yemek sivilceyi iyileştirmeye yardımcı olur.