Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler
Kilo Vermeye Yardımcı Besinler
17/06/2020

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak adına günümüzde pek çok yönteme başvuruyorlar. Bunlardan hiçbiri kuşkusuz diyet oluyor. Ancak bazı koşullarda kişi diyet için motivasyon sağlayamayabiliyor. Bu gibi durumlarda yediklerine özen göstermeye çabalıyor. Elbette her diyet uygulamasında mutlaka yenmesi gereken ve mutlaka uzak durulması gereken besinler bulunuyor. Bu sebeple neyin tüketilip neyin tüketilmeyeceği doğru kaynaklar tarafından araştırılıp ona göre hareket edilirse kişi kilo verme konusunda ya da mevcut kiloyu koruma konusunda çok daha fazla başarılı olacaktır. Kilo vermeye yardımcı besinler sağlığı korumakla beraber günlük rutin öğünlerde kişi tok tutarak dengeli bir beslenmenin de kapısını aralamaktadır.

Kilo Verirken Doğru Besinleri Tüketin

Örneğin kilo vermeye yardımcı besinler denildiğin ilk akla gelen protein zengini yumurta oluyor. Tüketilecek tam bir yumurta insan vücudunun üretemediği 9 adet aminoasidi üretiyor. Bu aminoasitler iştah bastırıcı özelliğe sahip olduğundan kilo verme adına oldukça önemli bir yerde duruyor. Kilo vermeyi destekleyen bir diğer önemli besin tatlı patates olarak biliniyor. Tatlı patateste yüksek su olmakla beraber posa içeriği ile zengindir. Bu da diğer alınacak besinlere oranla kişiyi çok daha fazla tok tutacağı anlamına gelmektedir. Yüksek su emme kapasitesi ve lif içeriği ile yulaf ezmesi de vücut açısından oldukça faydalı bir besindir. Tok tutma gücü oldukça yüksektir ve kişinin kilo vermesine yardımcıdır.

Meyve ve Kuru Baklagilleri İhmal Etmeyin

Kilo verme konusunda tüketilmesi son derece önemli olan diğer besinler kuru baklagillerdir. Mercimek, fasulye, nohut gibi kuru baklagiller tok tutma konusunda oldukça güçlüdür. Bunun yanında ıspanak, maydanoz, roka gibi yapraklı sebzeler de kilo vermede son derece etkili besinlerdir. Bulgur, kinoa, karabuğday içeriğindeki posa sayesinde bağırsakta iştahı baskılayan bir sistem oluştururlar. Meyvelerden ise portakal, elma ve ananas posa ve su içeriği açısından zengindir. Elmayı kabuğu ile ve portakalı da soyduktan sonra beyaz posası ile tüketmek son derece faydalıdır. Bu tüketim ile tokluk süresi çok daha fazla artacaktır. Karın çevresindeki yağlanmayı azaltan yoğurt ve proteini yüksek lor peyniri kilo vermeye yardımcı, kişiyi gün içerisinde tok tutmaya yarayan besinler olarak öne çıkmaktadır.