Metobolizma

Metobolizma
Metobolizma
23/07/2020

Su içsem yarıyor diyorsanız yavaş çalışan bir metabolizmanız olabilir. Metabolizmanızı yüksek tutmak kilo vermek çok önemlidir.

Bazı yaygın yaşam tarzı hataları metabolizmanızı yavaşlatabilir. Düzenli olarak, bu alışkanlıklar kilo vermeyi zorlaştırabilir ve hatta gelecekte kilo almaya daha yatkın hale getirebilir.

Metabolizmanızı Yavaşlatabilecek 6 Yaşam Tarzı Hatası

1. Çok az kalori tüketmek. Çok az kalori tüketmek metabolizmada önemli bir yavaşlamaya neden olabilir. Kalori alımınızı önemli ölçüde azalttığınızda, vücudunuz yemeğin az olduğunu algılar ve kalori yakma oranını düşürür.

2. Az miktarda protein tüketmek. Sağlıklı bir kiloyu elde etmek ve korumak için yeterli protein alımı son derece önemlidir.

Sindirimden sonra meydana gelen metabolizmadaki artış, yiyeceğin termik etkisi (TEF) olarak adlandırılır. Proteinin termik etkisi, karbonhidrat veya yağdan çok daha yüksektir.

3. Hareketsiz yaşam. Hareketsiz olmak, her gün yaktığınız kalori sayısında önemli bir azalmaya yol açabilir. Özellikle, birçok insan metabolik hız ve genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilen, çoğunlukla işyerinde oturmayı içeren yaşam tarzlarına sahiptir.

4. Yetersiz uyku. Yetersiz uykunun metabolik hızınızı düşürebilir ve kilo alma olasılığınızı artırabilir. Geç saatte yatma ve uzun süre uykusuzluk metabolizmayı yavaşlatır.

5. Şekerli içecekler içmek. Sıklıkla şekerle tatlandırılmış içecekler tüketmek metabolizmanızı yavaşlatabilir.

6. Kuvvet antrenmanı eksikliği. Düşük kas kütlesi metabolizmayı yavaşlatan önemli etkenlerdendir.

Metabolizmayı Hızlandırmaya Yardımcı Öneriler

  • Hareket edin. Ne kadar aktif olursanız metabolik hızınız o kadar yüksek olur.

  • Kuvvet egzersizleri yapın. Kas kütlesini arttırmak metabolizmayı hızlandırmak açısından oldukça önemlidir.
  • Yeterli miktarda protein yiyin. Protein tüketmek, kas kütlesi kaybını önler ve metabolik hızı arttırır.
  • Kendinizi çok aç bırakmayın. Uzun süre ve kontrolsüz açlık, yanlış diyet hataları, dikkatsiz beslenme metabolizmayı yavaşlatır.
  • Yeterli ve kaliteli gece uykusu, metabolizma hızınızı korumanıza yardımcı olabilir.
  • Su için. Özellikle soğuk su içmek, ılık sudan daha büyük bir etkiye sahiptir, çünkü bu, vücudunuzun vücut sıcaklığına kadar ısınmasını gerektirir.
  • Kafeinli içecekler tüketin. Kahve veya yeşil çay gibi kafeinli, düşük kalorili içecekler de tercih etmeye çalışın. Bu içecekler metabolizmaya hızlandırmaya oldukça yardımcıdır.