Sindirim Sistemi Sağlığı Nasıl Korunur

Sindirim Sistemi Sağlığı Nasıl Korunur
Sindirim Sistemi Sağlığı Nasıl Korunur
17/06/2020

Sindirim Sistemi Sağlığı Nasıl Korunur

Sindirim dediğimiz olay kişinin dışarıdan aldığı besinlerin hücrelerin kullanabileceği kadar küçük monomerlere ayrılmasıdır. Sindirim iki şekilde gerçekleşir. Birincisi mekanik sindirim ikincisi ise kimyasal sindirimdir. Mekanik sindirimde kişinin aldığı besinler enzim kullanılmadan sadece fiziksel yöntemle monomerlere ayrılmaktadır. Bu durum genellikle ağızda gerçekleşir. Buna örnek olarak emme ya da çiğnemeyi verebiliriz. Kimyasal dediğimiz sindirim ise alınan besinlerin enzim ve su kullanılarak hidrolize edilmesi ve akabinde monomerlere ayrılması durumudur. Sindirim sistemi sağlığının korunması ise insan açısından son derece önemlidir. Sindirim sistemi sağlığını korumak adına birtakım önlemler alınabilmektedir. Örneğin düzenli egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu da kilo alımının önüne geçme açısından etkilidir.

Besinleri İyice Çiğnemeye Dikkat Edin

Kişi aldığı besinlerin sıcak ya da soğuk olmasına mutlaka dikkat etmelidir. Mekanik sindirime uygun olmayan aşırı büyük, çiğnenmemiş parçalar sindirim sisteminde yavaşlamaya neden olacağından bu konuda hassas davranmak gerekir. Bununla beraber sindirim sistemini korumak için aşırı baharatlı, tuzlu, tatlı, ekşi ve aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Sindirim sistemi açısından son derece tehlikelidir. Asitli ve kafeinli besinler sindirilmesi zor besinlerdir. Sindirim kanallarını da tahrip ederler. Bu sebeple bu alımları minimumda yapmak gerekir. Et ve süt ürünlerini çiğ tüketmemeye özen gösterilmelidir. Meyve sebze tüketimi düzenli bir şekilde olmalıdır.

Besinlerin Temizliğinden Emin Olun

Bol su tüketimi kabızlığın önüne geçtiğinden bol bol su içilmelidir. Uyuşturucu, sigara ve alkolden uzak durulması önemlidir. Ayrıca tüketilecek besinlerin mutlaka hijyenik, temiz, yıkanmış olması gerekir. Besinlerin sindirim için başlangıç noktası olan ağız kati suretle temiz tutulmalıdır. Besinler acele etmeden, yavaş çiğnenmelidir. Ayrıca sindirim kanallarını zorlayacak kadar aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Depresyon, stres gibi ruhsal gerginlikler sindirim sisteminin çalışmasında sorunlar yaratır ve etkiler. Yemek sonrasında kişi mutlaka vücudunu dinlendirmelidir. Ayrıca bilinçsiz ilaç kullanımı da sindirim sistemi açısından son derece zararlıdır. İlaç alımında gerekirse bir uzman desteğine başvurmak gerekir. Yemek yerken konuşmak soluk ve yemek borusunu aynı anda çalıştırdığından büyük tehlikeye neden olabilir. Bu sebeple yemek yerken besinleri sakin ve konuşmadan çiğnemek gerekir.