Sporcu Beslenme Nedir?

Sporcu Beslenme Nedir?
Sporcu Beslenme Nedir?
23/07/2020

Sporcu beslenmesi, kişinin atletik performansını iyileştirmek için beslenme ve diyetin çalışması ve uygulamasıdır. Beslenme, güç sporları (halter ve vücut geliştirme gibi) ve dayanıklılık sporlarının (örneğin bisiklet, koşu, yüzme, kürek gibi ) önemli bir parçasıdır. Sporcu beslenmesi; yapılan spor türüne, bir sporcunun aldığı sıvı ve yiyecek miktarına odaklanır. Ek olarak, vitaminler, mineraller, takviyeler ve karbonhidratlar, proteinler ve yağlar içeren organik maddeler gibi besinlerin tüketimi ile ilgilenir. Burada amaç spor yapan kişinin enerji ve besin ögesi gereksinimlerini yapılan spor türüne, cinsiyete, yaşa, spor sıklığına ve boy-kilo bilgilerine göre hesaplayıp kişinin spor sağlığını korumak, performansını arttırmak ve dayanıklığınını güçlendirmek olmalıdır.

Sporcu Beslenmesinde Diyetisyenin Rolü Nasıl Olmalıdır?

Bir beslenme uzmanı, spor yapan kişinin cinsiyet, yaş, vücut bilgileri (boy, kilo, yağ oranı, kas oranı vb),  beslenme alışkanlıkları, alması gereken besin ögelerini (kalori, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller) ve tüketmesi gereken sıvı miktarını hesaplayıp kişinin hedeflerini, spor sağlığını, performansını, konsantrasyonunu ve dayanıklılığını destekleyici özel bir beslenme planı oluşturabilir. Bu beslenme programında amaç;

  • Enerji seviyelerini arttırmak,
  • Sağlığı iyileştirmek,
  • Kilo yönetimi yardımcı olmak,
  • Konsantrasyonu artırmak,
  • Vücut kompozisyonu ve büyümesi geliştirmek,
  • İyileşmeyi artırmak yönünde olmalıdır.

 

En iyi beslenme programını ve stratejisini oluşturmak için,  beslenme uzmanı sadece spor yapan kişinin performans ve diyetini değil, aynı zamanda yaşam tarzını, günlük alışkanlıklarını, destek takviyelerini ve yeterli sıvı alımını değerlendirmelidir.

Sporcu Beslenmesinde Diyet Modeli Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak spor yapan kişilerin diyetinde enerji ihtiyaçları yapılan spor türü ve sıklığına göre hesaplanır. Yapılan diyet; sağlıklı karbonhidratlardan zengin, yeterli ve ihtiyaca göre protein ve sınırlı sağlıklı yağlardan oluşmalıdır. Diyet vitamin ve mineral açısından da zengin olup spor yapan kişinin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Sporcu beslenmesinden önemli bir konu da sıvı tüketimidir. Spor yapan kişilerin su kaybı normal bireylere göre daha fazla olduğundan su miktarı arttırılmalıdır. Su tüketimine dikkat edilmezse vücutta oluşan dehidrasyon (su kaybı) performansı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden sıvı alımına dikkat edilmelidir.