Sporcu Beslenmesi Nedir?

Sporcu Beslenmesi Nedir?
Sporcu Beslenmesi Nedir?
17/06/2020

Sporcu Beslenmesi Nedir?

Özellikle spor yaparak mevcut kilosunu koruyan ya da zayıflamak isteyen kişiler tükettikleri gıdalara da son derece dikkat etmelidirler. Bunun için ise günümüzde sporcu beslenmesi konusu sıklıkla araştırılmaktadır. Spor yapanların uygulaması gereken bir nevi diyet olan sporcu beslenmesi, doğru bir şekilde yapıldığında gayet iyi sonuçlar vermektedir. Spor yaparken hiç unutulmaması gereken şey karbonhidrat ve proteinlerin doğru ve kıvamında alınmasıdır. Antrenman öncesi kişinin karbonhidrat alması önemlidir. Karbonhidrat kas çalışması adına bir nevi kan şekeri dengeleyicisidir. Ortalama 70 kiloluk bir bireyin 245-280 gram arası karbonhidrat tüketmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Vücut hücrelerinin büyük bölümünün proteinlerden meydana geldiği bilinmektedir. Hücreler sürekli olarak değişip yenilendiğinden herhangi bir yedeği, deposu yoktur. Bu sebeple proteinleri dışarıdan düzenli bir şekilde almak gerekir. Süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi besinler ile vücudun protein dengesini korumak gerekir.

Spor Yaparken Yediklerinize De Dikkat Edin

Eğer antrenman esnasında kasların çalışması isteniyorsa karbonhidrat alımı önemlidir. Ancak karbonhidrat alımında yavaş sindirilen besinler tercih edilmelidir. Yavaş sindirilen gruptaki besinler kişinin kan şekeri dengesini de koruyacaktır. Ayrıca kahve içmeyi sevenlerin oldukça memnun edecek bir diğer uygulama da antrenman öncesi kahve tüketimidir. Spor yapmadan ortalama bir saat kadar önce bir fincan kahve içilebilir. Bu durumda antrenman daha uzun sürecek ve dayanıklılık artar. Badem ise iyi bir antioksidan kaynağıdır ve sporcu beslenmesi rutinlerinden bir tanesidir. Fenolik asit, flavonoid ve bağışıklık sistemini destekleyen E vitamini içeren badem tüketilmesi önerilmektedir.

Enerjinizi Koruyun, İdeal Kilonuza Sağlıklı Ulaşın

Sporcu beslenmesinde önemli olan bir diğer gıda da kuru üzümdür. Kuru üzüm hem pratik hem de lezzetlidir. Kişi yanında bir paket kuru üzüm bulundurursa kendisi açısından iyi olacaktır. Spor sırasında enerjiyi yükseltmesi ile bilinen karbonhidrat ve potasyumu içerdiği bilinmektedir. Spor öncesi ve sonrasında mutlaka bol bol su tüketilmelidir. Kaybedilen her bir yarım kilo için 2-3 bardak içilecek su gibisi yoktur. Bunların yanında protein kaynağı somon, sodyum ve potasyum deposu domates suyu tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Ayrıca sporcu beslenmesi çerçevesinde kas ağrısı çekenler için de zencefil tüketimi tavsiye edilmektedir. Zencefilde bulunan güçlü antienflamatuvar özelliği kas ağrılarını azaltmaktadır.