Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vejetaryen Beslenme Nedir?
17/06/2020

Vejetaryen Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme yöntemlerini araştıranların da çok iyi bildiği üzere vejetaryen beslenme sadece dünyada değil ülkemizde de oldukça popüler bir beslenme uygulamasıdır. Vejetaryen beslenmenin hem sağlık hem de ruhsal olarak pek çok artısı olduğu bilinmektedir. Öncelikle vejetaryen beslenmenin tanımını yapmak yerinde olacaktır. Vejetaryen beslenme balık, tavuk, kırmızı et gibi hayvansal gıdalar ı tüketmeden uygulanan beslenme çeşididir. Vejetaryen beslenmeyi uygulayan kişiler ise yeme tarzları açısından kendi içerisinde de gruplara ayrılmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi vegan beslenme dediğimiz uygulamadır. Vegan beslenme bu gruptaki en katı beslenme uygulamasıdır.

Vejetaryen Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

Vegan beslenmede et, tavuk, balık yanında süt ve süt ürünleri de tüketilmemektedir. Lakto-vejetaryen ise balık, kırmızı et, tavuk gibi hayvansal gıdaları tüketmemekle beraber yoğurt, peynir ve süt gibi besinler alırlar. Bir diğer grup ise Lacto-ovo vejetaryendir. Bu beslenme grubundakiler et ürünleri yemezler ancak süt ürünleri ile birlikte yumurta da tüketirler. Yarı vejetaryen dediğimiz semivejetaryen ise süt, süt ürünleri tüketirler. Et, balık ve tavuğu da az miktarda tükettikleri gibi sebze yerler. Vegan beslenme uygulaması aslında hiçte kolay olmayan bir beslenmedir. Örneğin dışarıda yemek yemeyi seven ve bunu adet haline getirmiş olan kişiler bu tarz beslenmeyi pek uygulayamazlar. Vejetaryen beslenme uygulaması ile beslenen kişilerde kolesterol seviyesi son derece düşüktür. Bununla beraber hiç et yemeyen vegan grubundakilerde aşırı şekilde düşüktür.

Vejetaryen Beslenme Kalp Sağlığını Koruyor

İstatistiklere bakıldığında kalp ve damar hastalıklarının ölüm riski vejetaryen beslenenlerde %25 oranında daha düşük görülmektedir. Ayrıca bu tip beslenmede yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve obezite riski de oldukça düşük seviyelerdedir. Vejetaryen beslenen kişilerde hazımsızlık ya da kabızlık gibi şikâyetler görülmemektedir. Bu tip uygulamada sindirim sistemi düzenli bir şekilde çalışmaktadır. Aslında temele baktığımızda vejetaryen bir beslenme türü değil bir hayat şeklidir denebilir. Vejetaryenler için vücut sağlığı son derece önemlidir. Düzenli spor yapmakla beraber sigara kullanmaz ve kilolarına karşı hassastırlar, sürekli kontrol ederler. Aslında sağlıklı bir yaşam adına olması gereken bir uygulamadır.