Neden duygusal yeme atağı yaşarız?

Neden duygusal yeme atağı yaşarız?

Çoğu kişi bunun kendinde bulunan disiplin eksikliğinden kaynaklı olduğunu düşünür fakat işler her zaman bu kadar basit değildir. Durumun temelinde yatan bazı sebepler olabilir. Bunların farkına vardığımızda ve düzeltmeye çalıştığımızda bu durumdan kurtulmak için iyi bir adım atmış oluruz.  

 Farkındalıkla Yememek!

Bazen alışkanlıklarımızın getirdiği bir sonuç bazen de bulunduğumuz ortamdan kaynaklı olarak yediğimiz yemeğin çok farkında olamayabiliyoruz. Özellikle geçirdiğimiz stresli bir günün sonunda.. 

 Farkındalıkla yememek, normalde tüketmeyeceğimiz miktarların tüketilmesine sebep olabiliyor. Yani aslında daha az miktarlarda doyacakken veya canımız aslında yemek istemiyorken, sadece önümüzde olduğu için o yemeği yediğimiz durumlar olabiliyor. Yapılan yeme yanlışlarından birisi de ne yediğimizin farkında olmamak.

 Böyle durumlarda, başlangıçta çok sıkıcı olsada, o an yemek yiyeceksek sadece yemekle olan ilişkimizi düşünüp sadece yemeğe odaklanmalı ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda, ne yediğimizin farkına vararak ve gerçekten doyduğumuz miktarlarda yemek en doğrusu olacaktır. Zihnimiz başka şeylerle meşgulken yemekle olan ilişkimizi çok doğru kuramıyor olmak oldukça normal! 

 Yemek Yemeyi Stres Atma Yöntemi Olarak Görmek! 

Aslında bu sadece psikolojik olarak yaşadığımız bir yanılsama değil fizyolojik olarak da gerçekliği olan bir durumdur. Şekerli/karbonhidratlı ve yağlı bir gıda tükettiğimizde vücudumuzda sakinleştirici etkisi olan opioid peptidleri salgılanır. Bu gıdaları stresli anımızda tüketmemeye çalışmak, tıpkı bağımlılıklardan kurtulmak kadar zordur fakat imkânsız değil! 

 Çözüm olarak stresi doğru yöne yönlendirebilir. Yani stres atmak için başka yollar denenip bulunabilir veya sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya çalışabilirsiniz. Bir anda her şeyin değişmesini ve düzelmesini beklemeden bizi en iyi hissettirecek şeyleri bulabiliriz.

 Başka Duygularla Baş Etme Yöntemi Olarak Yemeği Kullanma! 

Kızdığımız, öfkelendiğimiz, kırıldığımız veya üzüldüğümüz durumlarda ve bunları ifade güçlüğü yaşadığımızda veya baş etme yöntemlerini bilemediğimiz durumlarda bizim için en kolay olan şeyi tercih ederiz, Yemek Yemek! 

Sevdiğimiz yemekleri yemek, üstesinden gelemediğimiz duyguları bastırmak veya üstünü örtmek için kullandığımız bir yöntemdir. Problemleri çözme yollarını bulamadığımız sürece duygusal yeme ataklarını sıklıkla yaşayabiliriz.  

 Olumsuzluk İçinde Sıkışıp Kalmak

Negatif duygular negatif davranış biçimlerini de beraberinde sürükler ve bu döngü kırılmadığı sürece kar topu gibi büyür gider. İşin içinden çıkmak süreç uzadıkça daha da zor hale gelir. Örneğin; kilosundan ve görünümünden rahatsız olan bireyler bu negatif düşüncenin etkisindeyken bir türlü buna çözüm getirebilecek bir harekette bulunamayabilirler ve harekete geçmedikçe de istedikleri hedeften her geçen gün daha da uzağa giderler ve başlamak çok daha zor hale gelir. Bu durumda ise duygusal yeme ataklarını yaşamak oldukça normaldir. 

 Sağlıksız ve Düzensiz Yaşam 

Uyku, hareket, sağlıklı ve düzenli beslenme gibi fizyolojik ihtiyaçlarımızı zamanında, doğru ve yeterli şekilde karşılamıyor olmak, bizi duygusal durumlarda güçsüz ve savunmasız hale getirebilecek en önemli etkenlerden. Örneğin uykusuz ve öğün atladığımız bir gün duygusal yeme atağına karşı gelemeyebiliriz. Bu yüzden bu durumdan kurtulmak için önce bedeni güçlü hale getirip daha sonra diğer zayıf noktalarımıza odaklanabiliriz. 

Share

No Comments

Post a Comment